понеділок, 31 жовтня 2016 р.

Сучасний урок з використанням веб-квест технології



Шановні колеги, нещодавно я побувала на семінарі-практикумі, під час якого   мені довелося взяти участь у створенні моделі  уроку з
використанням веб-квест  технології. Усі учасники семінару були об"єднані у групи, кожна з яких мала свою тему уроку.
 Хочу показати вам, що вийшло у мене з моєю групою. Зазначу, що ми в деяких моментах звернулися до досвіду колег  (за що вдячні)

нагадаю: це тільки модель уроку


 Тема:Життєвий і творчий шлях Миколи Хвильового (М.Фітільова). Провідна роль  у літературному житті 1920-х рр.  Участь у ВАПЛІТЕ, у проведенні дискусії 1925-1928 рр.
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Миколи Хвильового, розкрити його роль у літературному житті 1920-х років; розвивати навички роботи з літературою, уміння аналізувати й узагальнювати факти; виховувати в учнів активну життєву позицію, інтерес до творчості М. Хвильового.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: виставка творів письменників-прозаїків 20-х рр. ХХ ст., мультимедійний додаток про життєвий і творчий шлях М. Хвильового, портрет митця.
Хід уроку
І Оргмамент
ІІ. Емоційне налаштовування на урок. Мотивація навчальної діяльності
Розгадування кросворду "Розстріляне відродження"
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

пʼятницю, 21 жовтня 2016 р.

Тиждень українознавства в школі

 Українознавчий квест

Свято Вишиванки



Екскурсія університетом 



Пізнавальна експрес-інформація

 

середу, 19 жовтня 2016 р.

Узагальнення й систематизація знань про словосполучення, речення, головні й другорядні члени речення



Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про словосполучення та його види, про види речень,  формувати вміння визначати члени речення, робити синтак5сичний розбір речення , удосконалювати  навички застосовувати теоретичні знання на практиці,  вміння працювати самостійно;  розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу; виховувати любов і повагу до звичаїв і традицій українського народу
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь, навичок
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал,  картки для роботи в групах.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Емоційне налаштування на урок, очікування
Учням пропонуємо скласти речення із запропонованих складів
І група: Посміхніться своїм однокласникам
ІІ  група: Цей урок вам обов’язково сподобається
ІІІ група: Ми пригадаємо відомості про словосполучення
ІV група: Ми повторимо відомості про члени речення.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІV. Виконання вправ на повторення теоретичних відомостей
1.     Мовний диктант
·        У схемі «іменник + прикметник» визначте головне слово
·        На які питання відповідає означення?
·        Речення, в якому звучить наказ, прохання, заклик до дії, називається …
·        До якої частини мови належить слово «у небі»?
·        Яке речення називаємо односкладним?
·        Що відносимо до ГО?
2.     Бесіда
·        Чим відрізняється поширене словосполучення від непоширеного (приклади)
·        Яке речення називаємо двоскладним?
·        Перелічіть другорядні члени речення
3.     Робота з фреймом (3 учнів)

суботу, 15 жовтня 2016 р.

Майстер-клас "Сучасний урок як основа ефективної та якісної мовно-літературної освіти школярів"



І засідання 
Сучасний урок: гармонійне поєднання традиційних та інноваційних технологій
Із доповіддю можна ознайомитися тут  
                    ⇓
 Практична частина 

"Створення літературного паспорта твору"


Для повноцінної підготовки з української літератури до ЗНО варто звернути увагу на літературний паспорт твору на основі фрейму (Додаток 1), оскільки цей принцип повторення засновано на структуруванні й технологізації знань, що можна використовувати при вивченні будь-якої теми. Крім того, зауважу, що залежно від рівня підготовки учнів, класу вид роботи над складанням літературного паспорта повинен відповідати основній дидактичній меті: від простого до складного. Якщо ви тільки вперше застосовуєте цей вид роботи,  то варто розпочати з готового варіанта-демонстрації, щоб учні мали уявлення кінцевого результату. Згодом поступово ускладнювати завдання, даючи все більше пустих граф. У результаті в кінці навчального року, а то й 11 класі можна братися до самостійного складання фрейму. До прикладу, 

Літературний паспорт поеми «Мойсей» І.Франка.

 Переглянути презентацію можна тут

Сучасний урок: гармонійне поєднання традиційних та інноваційних технологій


Презентація до теми

https://okyayxm.blogspot.com/b/post-preview?token=3TPYRl8BAAA.FQQ1lfibInDjTCdj47eTjVYgBT3uUkMssaySUvHjRrdNKomZjUSG4EE5QY5kSfTbBD0248pi2318_Ju8zfuCjA.2hz4XYnj9mnnHV9fbRBlVw&postId=1840556472549183399&type=POST
 ХХІ століття ставить перед освітянами низку завдань, що потребують нагального вирішення: виховати різнобічно розвинену особистість, здатну орієнтуватися у змінах і проблемах часу, конкурентноспроможного випускника, затребуваного на ринку праці,  людину, яка зможе застосувати свої знання на практиці. З цією метою в освіті вже не один рік триває реформа, спрямована на поліпшення умов навчання. Щодо вчителів, то вони шукають нові форми і методи для забезпечення належного рівня навчально-виховного процесу,  змінюють підхід до викладання, використовуючи на уроках інноваційні технології. Адже відомо, що розвиток суспільства обов’язково призводить до зміни  процесу викладання.

суботу, 8 жовтня 2016 р.

РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ



Кома у простому реченні
ВЗЯТО З 

Комами виділяються:
Звертання
Сьогодні, шановний, все й зробимо.
Краю рідний, краю милий.
Між однорідними членами речення:
·        О, О, О, – не з’єднаними сполучниками,
·        І О, і О, і О, і О… – з’єднані повторюваними сполучниками,
·        О і О, О і О – між парами однорідних членів.

Знову потекли теплі, лагідні, задумливі дні (В. Козаченко).
І радість, і тривога, і сум, і надія переплелися воєдино.
Весна і літо, осінь і зима пройшли у клопотах.
При вставних словах (а ними можуть бути такі слова: безперечно, можливо, дійсно, мабуть, очевидно, на мою думку, на жаль, по-перше, між іншим, головним чином, наприклад, насамперед, послухайте тощо).
Ми, безперечно, порозуміємося.
Здавалось, загримів десь на небі грім (С. Васильченко).
Ніколи не бувають вставними і не виділяються комами слова:
Навіть, майже, приблизно, принаймні, все-таки, мовби, неначе, нібито.
При дієприкметниковому звороті, якщо він стоїть після означуваного слова.
Поля, пробуджені сонцем від зимового сну, злегка парували (В. козаченко).
При дієприслівниковому звороті.
Учися чистоти і простоти і, стоптуючи килим золотий, забудь про вежі темної гордині (М. Рильський).
При одиничному дієприслівнику, якщо він виражає додаткову дію або час, причину, умову тощо.
Усяка пташечка, радіючи, співала.

Тире у простому реченні





Правила
Приклади
1. Між підметом і присудком тире ставиться:
а) коли присудок виражений іменником або числівником у називному відмінку, а дієслова-зв’язки немає,
Боротьба за мир – найсвятіша справа (О. Гончар).
Чотири на два – вісім.
б) перед це, оце, то, ось, значить, якщо присудок, виражений іменником у називному відмінку або інфінітивом, приєднується до висловленого першим.
Життя без книг – це хата без вікна (Д. Павличко).
Історія – це святая святих народу (О. Довженко).
2. Тире ставиться на місці пропущеного члена речення, переважно присудка.
Від малих дітей болить голова, а від великих – серце (Нар. тв.).
3. При однорідних членах речення, якщо узагальнююче слово стоїть після них.
О, О, О – ус.
Луки, гори, пишні сади – все зелене і приникле (О. Гончар).

Двокрапка у простому реченні





При однорідних членах речення, якщо узагальнююче слово стоїть перед однорідними членами речення
УС: О, О, О.
Ніби поменшало і звузилось все: і дорога, і городи, і стежка в березі, і круча над Россю (І.С. Нечуй-Левицький).