урок у 6 класі
Тема: Узагальнення й систематизація знань з теми «Прикметник як
частина мови»
Мета: повторити
й закріпити знання учнів про прикметник як самостійну частину мови, його
значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; сприяти виробленню в учнів
уміння знаходити в тексті прикметники, визначати їх граматичні категорії,
розряд;
розвивати
в учнів культуру мовлення, навички пошукової діяльності та інтерес до виконання
проблемно-ситуативних завдань; виховувати любов і пошану до рідної мови;
виховувати естетичні смаки учнів
Тип уроку : узагальнення й систематизації знань, умінь і навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІІІ. Виконання вправ на узагальнення матеріалу
1.
Лінгвістичний
диктант
·
Прикметник як
частина мови означає….
·
У реченні
прикметник виступає …
·
Граматичними
ознаками прикметника є …
·
Прикметник
узгоджується в реченні з ….
·
Утворити вищий
ступінь порівняння прикметника «малий»
·
У прикметника
розрізняють такі розряди …
(взаємоперевірка диктанту)
2.
Вибірковий диктант (із наведених
речень виписати прикметники)
Виводить мама дивним писачком По білому яйці воскові взори.
Грає синє море, Грає серце козацькеє, А думка говорить:
«Куди ти йдеш не спитавшись? На кого покинув батька, неньку старенькую, молоду
дівчину?»
Жив у Києві в неволі Ханський син , малий хлопчина,
Половецького б то хана Найулюблена дитина.
Запитання:
-
З яких творів взято рядки, кому вони належать?
-
Яким чином визначити прикметник?
-
Що є початковою формою прикметника?
-
Виправити помилку «найулюблена»
3.
Робота
по варіантах. Утворити від
поданих слів прикметники, вказати їх розряд (позначити суфікси0
І
варіант батько,
мати, Оленка, Ігор, сестра
ІІ варіант батько, скло,
сонце, літо, шкіра
-
Вказати, які прикметники називаємо присвійними та
відносними.
4.
Робота
в групах. Утворити ступені
порівняння (вищий і найвищий, просту і складену форму) від прикметників
(завдання на картках):
І група дужий,
близький, великий
ІІ група легкий, дорогий, добрий
ІІІ група важкий,
низький, поганий
ІV група
високий, тяжкий, товстий
V група Знайдіть третього зайвого в кожному рядку,
обґрунтуйте відповідь.
n Більш пізній, найменший, найгарячіший;
n Ширший, більш модний, менш привабливий;
n Порожній, найбільш великий, якнайдовший.
n Синіша, гостріший, найприємніша.
5.
Фізкультхвилинка.
Учні встають з-за парт. Учитель називає прикметники
різного роду: жін..р. – учні присідають; чоловічого – плескають у долоні;
середнього – піднімають ручки догори.
6.
Колективна
робота. Відновити
словотворчий ланцюжок, вказати спосіб творення:
-
Вказати різницю між першим і другим ланцюжком
7.
Робота
в парах. Виконання вправи
413 (письмово)
І ряд 1-2
речення
ІІ ряд
3-4речення
ІІІ ряд 5-6
речення
ІV ряд 7-8
речення
Запитання до учнів:
-
Які прикметники називаємо повними нестягненої та
стягненої форми, короткими?
-
До коротких прикметників у реченнях підібрати повну форму
8.
Колективна
робота. Записати речення,
визначити прикметники, зробити морфологічний їх розбір
Прилучення дитини до краси рідної мови розпочинається з милих бабусиних
казок і материної колискової пісні.
ІV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи.
-
Виконати
вправу 427.
-
Написати
міні-твір про мову, використовуючи якісні й присвійні прикметники
Немає коментарів:
Дописати коментар