вівторок, 17 березня 2015 р.

Узагальнення та систематизація вивченого про прислівник як частину мови

    
Мета: узагальнити та систематизувати
знання учнів  про прислівник, розряди прислівників за значенням, морфологічні ознаки прислівника, орфограми, пов’язані з правописом прислівників; розвивати вміння використовувати прислівники у мовленні; виховувати любов і повагу до постаті Т.Шевченка
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого
Обладнання: мультимедійний проектор, підручник,  роздатковий матеріал, таблиці, портрет Т.Шевченка, виставка художньої літератури
Хід уроку
Ну, що б здавалося, слова,
слова та й голос – більш нічого.
А серце б'ється ожива, як їх почує...

Т.Г.Шевченко

І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Пояснення епіграфа учнями.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІV. Узагальнення теоретичних відомостей про прислівник
1.Колективна робота. Заповнення фрейму «Прислівник» 
           

V. Виконання завдань на узагальнення практичних умінь та навичок
1.     Колективна робота. Вибірковий диктант
Виписати із поданих уривків творів Шевченка прислівники
На чужині не ті люде —
Тяжко з ними жити!
Ні з ким буде поплакати,
Ні поговорити».
А журавлі летять собі
Додому ключами.
Плаче козак — шляхи биті
Заросли тернами    («Думка»)

Я ввечері посумую,
А вранці поплачу,
Зійде сонце — утру сльози,
Ніхто й не побачить. («Вітре буйний»)

Мені однаково, чи буду
Я жить в Україні, чи ні.
Чи хто згадає, чи забуде
Мене в снігу на чужині —
Однаковісінько меніМені однаково, чи буду»)


Мені тринадцятий минало.
Я пас ягнята за селом.
Чи то так сонечко сіяло,
Чи так мені чого було?
Мені так любо, любо стало,
Неначе в Бога......
Уже прокликали до паю,
А я собі у бур’яні
Молюся Богу... І не знаю,
Чого маленькому мені
Тойді так приязно молилось,
Чого так весело булоМені тринадцятий минало»)

2.  Робота в парах. Записати речення, визначити розряд та синтаксичну роль прислівників, вжитих у них.
І пара.  Вже тоді глибоко полюбив я на все життя Пушкіна, Шевченка, Міцкевича, трьох найдорожчих моїх вчителів (М. Рильський).
Він був більше, ніж українець — він був державним мужем і громадянином світу.  ( Ліндон Джонсон, президент США)
ІІ пара. Народ Шевченка не забуває і ніколи не забуде. Поет живе в серцях свого народу (М.Рильський).
Невмирущий дух поета, як і раніше, витає над рідною Україною… (П.Грабовський)
 ІІІ пара. Народ знає Тараса, любить Тараса, співає його пісні, пересилає з уст в уста оповіді про нього, як про живого сучасника і учасника на­шої дійсності (М. Рильський)

 Сьогодні думи Шевченка є невіддільні від дум нашого народу. І тому народ так часто, так охоче звертається до свого поета ( П. Тичина)

  = синтаксична роль прислівника
= основна ознака як частини мови
3.   Робота в групах.
А) Утворити від поданих слів прислівники, вказати спосіб творення
І. група.    в, осінь;    по, вовк; сонний; від, учора
ІІ група     спокійний; в, ніч; мовчати; на, в, круг
ІІІ група   на, вік; по, український; туманний; босі, ноги
ІV група     ледве, ледве; ясний; по, мій; три.
Б) І група
Установити відповідність між  синонімічними  прислівниками:
 убого                                 стара(нн, н) о
журливо                             злиде(нн, н)о
млисто                                сум(нн, н)о
по секрету                          гости(нн, н)о
зразково                             жаліб(нн, н)о
щиро                                   таєм(нн, н)о
дбайливо                             доступ(нн, н)о
журливо                              відмі(нн, н)о
дохідливо                           тума(нн, н)о
ІІ група
Утворити синонімічні ряди
Таємно –
Раптово –
До останку –
Привселюдно –
Делікатно –
Ø   Довідка: нишком, всенародно, крадькома, до крихти, тактовно, тишком-нишком, раптом, до решти, бридко, несподівано, до пня, зненацька, дощенту, толерантно, прилюдно, до крихти, впрах.

ІІІ група
Знайти помилки в поданих прислівниках:
Ані трохи, нащастя, увечері, у дома, як найдужче, зрештою, один-на-один, час -від -часу, щодня, що тижня, на-справді, на завжди, віч на віч, у бік, сонно, утричи, пошепки, по англійськи, подруге.
ІV група
Розгадайте кросворд, дібравши синоніми-прислівники (із довідки) до поданих фразеологізмів

1.     Вогнем і мечем –
2.     Аж сміх бере –
3.     Із чистим серцем –
4.     Ніде голці впасти –
5.     Як кіт наплакав –
6.     Аж страх бере –
7.     У свинячий голос –
По вертикалі:
1.     Як сніг на голову –
2.     Аж вуха в’януть –
3.     Водою не розлити
Довідка: пізно, міцно, тісно, щиро, нещадно, неприємно, несподівано, смішно, мало, страшно.
4.     Гра «Добери синонім» (усно)
Багато, пасивно, високо, близько, вузько, гарно, голосно, легко, повільно, мовчки, просто.
5.     Колективна робота (рядами). Гра «Хто швидше» (учні утворюють ступені порівняння до поданих слів, пояснюють орфограми)
І ряд   - багато, пасивно,
ІІ ряд - вузько, гарно
ІІІ ряд   високо, близько
6.      Колективна робота. Записати речення, зробити морфологічний розбір прислівника, вжитого в ньому.
Сьогодні думи Шевченка є невіддільні від дум нашого народу (П.Тичина)
VІ. Підсумок уроку
Народні прислів’я, приказки про Тараса Шевченка
В наш чудовий час вічно житиме Тарас
Слово Тараса – наша зброя і окраса
Тараса думки будуть жити віки
Тарасів  « Буквар» – для дітей великий дар
Тарасів «Заповіт» облетів увесь світ.
Тарасів «Кобзар» – народу великий дар
Тарасове слово живе і здорове
Тарасові слова то правда жива
Шевченко дужий був не силою, а словом мудрим
Шевченко за народ бідував, бо з народу сам походжав
Шевченко народ захищав, а про себе забував
        Шевченко панів викривав, і за це й сам страждав
VІІ. Домашнє завдання

Виписати із «Кобзаря» 3 речення з прислівниками, зробити їх морфологічний розбір.


Немає коментарів:

Дописати коментар