субота, 10 січня 2015 р.

Числівник як частина мови


Мета: перевірити рівень знань, умінь і навичок, здобутих при вивченні теми «Числівник»; удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці,ю правильно вживати числівники в мовленні, узгоджувати їх  іменниками, знаходити вивчені орфограми, пояснювати їх; розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес; виховувати любов і повагу до рідної мови, Батьківщини
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань, умінь і навичок
Обладнання: мультимедійний проектор, дидактичні картки, таблиці
Хід уроку
І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІІІ. Основний зміст уроку
1.  Фронтальне опитування
·  Що таке числівник?
·  Які групи числівників за значенням знаємо?
·  Назвіть різновиди кількісних числівників
·  Які бувають групи числівників за будовою?
·  Назвіть морфологічні ознаки числівника
·  Яку синтаксичну роль виконує числівник?
·  Наведіть приклади кількісних цілих числівників (І ряд), кількісних збірних (ІІ ряд), порядкових (ІІІ ряд)
(під час відповідей учитель вивішує на дошці картки з характерними ознаками числівника)
2.  Каліграфічна хвилинка
Пропишіть наведені як приклад числівники
(методом взаємоперевірки обирається «Королева диктанту»)
3.  Вибіркове письмо
Серед наведених слів оберіть числівники і запишіть:
Один, однак, одинокий, одиниця,  двійка, двоє, удвох, другий, половина, вдруге, по-друге, три, третій, третина, потроїти, четвертак, чотири, четвірка, четвертий, п’ятак, п’ятий, п’ятниця, п’ятдесят.
4.  Колективна робота. Записати слова, знімаючи риску, вставляючи, де необхідно, пропущені літери
П’ят../д..сят.., ш..с../д..сят..ом, дев’ят.., два…цят../сім, тисяча/сімсот../чотири, одна/друга, дв…х/сотий, три/міл..он..ий, дев’яност../тр..ом, міл…ярд.
Запитання на закріплення
-       Розкажіть про вживання букви ь у числівниках.
-       Розкажіть про правопис складних і складених числівників.
5.  Індивідуальна робота з картками
(троє учнів отримують картки із завданнями: один працює біля дошки, двоє – в зошитах)
У поданих реченнях визначте числівник, зробіть морфологічний розбір
Картка І
Говорить п’яте через десяте
 Картка 2
За милозвучністю українська мова посідає друге місце серед багатьох мов світу.
Картка 3
Тридцять два білих братці сидять у темній в’язниці.
6.  Робота в групах (одночасно з індивідуальною роботою учнів із картками)
У поданому реченні запишіть числівники словами, вкажіть, від якого слова вони утворені, провідміняйте. Поясніть орфограми, особливості відмінювання
Група 1
За територією скеред країн планети Україна посідає 39 місце у світі.
Група 2
Недавно столиця Буковини відсвяткувала 606 рік народження.
Група 3
Цього року Україна відзначатиме 201 річницю від дня народження Т.Шевченка.
7.  Гра «Веселі цифри»
Відновіть фразеологізми, вставивши необхідні за змістом числівники. Поясніть значення кожного
Грати … скрипку, … колесо до воза, кований на всі …. ноги, … раз відмір, а … відріж, … п’ятниць на тиждень, за … замками, на … небі , гнатися за … зайцями, в … голос.
8.  Колективна робота
Установити відповідність між числівником та характеристикою до нього
А. сто двадцять п’ять                               1. Неправильна відмінкова форма
Б. двоє (дверей)                                         2. Числівник у родовому відмінку
В. п’ятдесяти трьох                                  3. Складений кількісний числівник
Г. одинадцятий                                         4. Порядковий числівник
Д. двадцятьох семи учням                       5. Кількісний збірний  числівник

9.  Гра «Призначення зустрічі»
(учитель «призначає зустріч» учням кожного ряду, неправильно називаючи годину, учням необхідно виправити помилку)
Ряд 1
Післязавтра ми підемо до художнього музею. Тому зустріньмося о 10.55. Після цього підемо в «Піца Парк» у 12.05.
Ряд 2
У суботу пропоную відвідати краєзнавчий музей. Зустрічаємося на Соборній площі о 10.15. Після цього покатаємося на ковзанах о 14.25
Ряд 3
Цього тижня демонструватимуть чудову колекцію вишивки у виставковому залі. Зустріньмося о 09.45. Після цього підемо на футбольний матч о 12.00
10.                       Робота в парах
Складіть словосполучення, попередньо розкривши дужки, узгодивши числівники з іменниками
Бачу (3, дівчина), підписуємо (2, зошит), заплатити (150, гривня), купити (1.5, кілограм) м’яса, зустрічаємо (4, чернівчанин), проголосувало (4673, громадян), проїхали (1/4, кілометр), прийти до школи (15, квітень), відремонтувати (3, двері).
ІV. Підсумок уроку
Оголошення оцінок. Визначення настрою за допомогою смаглів.
V. Домашнє завдання
1. Підготуватися до контрольної роботи
2. Записати в зошити рецепт улюбленої страви, передаючи всі числа словами. Зробити морфологічний розбір 1 числівника.


Немає коментарів:

Дописати коментар