середа, 10 грудня 2014 р.

Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Вид і час

Тема:  Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Вид і час
Мета: дати поняття про дієприслівник як особливу форму дієслова, формувати вміння розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їхні граматичні ознаки та синтаксичну роль; розвивати увагу, спостережливість, пам’ять, мовне чуття, логічне мислення; виховувати                                      ;
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання:   мультимедійний проектор, підручник, дидактичний матеріал

Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. З’ясування емоційного налаштування учнів на урок.
Назвати якомога більше дієслів, що асоціюються зі словом «подарунок»
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
1.     Гра «Прикрась ялинку»  (форми дієслова; учні наводять приклади)
2.     Вибірковий диктант
Виписати із тексту інфінітив (І ряд), особові форми (ІІ), безособові дієслова (ІІІ)
Українці здавна славилися своєю любов’ю і повагою до Святого Миколая. Його прийнято вважати покровителем усіх бідних і знедолених, купців і мореплавців. 
Особливо Святого Миколая люблять діти. Вони щиро вірять в існування доброго захисника, намагаючись поводитися чемно цілий рік, щоб отримати бажаний подарунок. Дітлахам хочеться сподіватися, що святий не помітить їхніх маленьких витівок і що  під подушкою буде залишено для них «солодке щастя».
(Перевірка диктанту)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
На яке питання відповідатиме слово «намагаючись»(на слайді)
-         Чи знаєте ви , яка форма дієслова відповідає на питання що роблячи?
-         Від яких слів походить слово «дієприслівник»? Про що це говорить?
ІV. Оголошення теми і мети уроку. Домашнє завдання.(с.163 – 164 вивчити правила, вправа 293)
V. Сприймання й засвоєння нового матеріалу
1.     Колективна робота з підручником.
а) Засвоєння теоретичних відомостей з теми ( с. 163)
б) Бесіда за запитаннями (в ході бесіди на слайді з’являється схема):
- що ми називаємо дієприслівником?
- яку дію, основну чи додаткову, означає дієприслівник?
- вкажіть питання дієприслівника
- яку синтаксичну роль виконує
-з яким словом пов’язаний у реченні?
в) Вправа 287 (усно)
2.     Робота в парах. Гра «Гроно»
Дібрати до поданих дієслів 2-3 дієприслівника за значенням:
І пара -  бажати 
ІІ пара - відзначати
ІІІ пара – дарувати
ІV – святкувати
-         А що ви побажаєте рідним, друзям, однокласникам, учителям на Новий рік?
3.     Слово вчителя.
Дієприслівник  - це  особлива форма дієслова, отже, твориться від дієслова і має деякі його ознаки, а також  прислівника. Для нас важливо з’ясувати,  які саме ознаки дієслівні, а які прислівникові. До прикладу:

Вітати         що робити?                  вітаючи   що роблячи?
Привітати    що зробити?                 Привітавши  що зробивши?

( Поставимо запитання до кожного з цих слів, з’ясуємо вид дієслів, дієприслівників, їхній зв’язок (учні доходять висновку, що вид дієприслівників залежить від дієслів ).
Наступні приклади учні виконують за зразком:
Святкувати, дарувати.
[на дошці вчитель паралельно заповнює таблицю «Ознаки дієприслівника: дієслівні»]
Ще однією граматичною категорією, яку дієприслівник отримав від дієслова, є категорія часу.
-         Які часи має дієслово?
Повернімося до наших прикладів.

Вітати                           вітаючи   що роблячи? (теперішній час)
Привітати                    привітавши  що зробивши? (минулий час)
-         Особливість дієприслівників у тому, що вони мають дві форми часу
-         Наступні приклади учні виконують за зразком:
Святкувати, дарувати.

[на дошці вчитель паралельно заповнює таблицю «Ознаки дієприслівника: дієслівні»]
Отож, підсумуємо: ознаки  дієслова, які має дієприслівник – це … вид, час.
З’ясуємо, що отримав дієприслівник від прислівника.

Зверніть увагу, дієприслівник – незмінна форма дієслова, а, отже, не має закінчення.   Тому акцентуємо увагу на суфіксах: -ачи-, -ячи-; -учи-, -ючи-  
-         Як ви гадаєте, від чого залежить вибір цих суфіксів при творенні дієприслівника?
-ши-, -вши-
Ця ознака притаманна прислівнику, який теж є незмінним.
[на дошці вчитель паралельно заповнює таблицю «Ознаки дієприслівника: прислівникові»]
 Крім того, дієприслівник, як і прислівник, виступає в реченні обставиною
-         Пригадаємо, як підкреслюємо обставину і на які питання відповідає цей член речення.
 VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1.     Робота в групах (грудень, січень, лютий)
  «Вправа з ключем»
І група. Утворіть від поданих  слів дієприслівники і розподіліть їх у дві колонки: І – з суфіксом –учи-, -ючи-; ІІ - -ачи-, -ячи-:
Мріяти, ходити, відчувати, говорити, озиратися, радити, виходити, здувати, святкувати, лежати, розмовляти, сидіти.
Ключ: у словах І колонки підкресліть другу букву і прочитайте назву одного з найбільших свят в Україні.
            ІІ група. Розподіліть подані слова у дві колонки: І – дієприслівники недоконаного виду, ІІ – доконаного виду:
Зваривши, усвідомлюючи, зводячи, написавши, усвідомивши, рятуючи, вийшовши, створюючи, роблячи, зліпивши, сягнувши.
Ключ: підкресліть у словах кожної колонки другу літеру і прочитайте назву зимового свята.
            ІІІ група. Знайдіть четверте зайве слово в кожному рядку, вибір обгрунтуйте:
А. радіючи, знаючи, звівши, прославляючи
Б. Ходивши, ходячи, писавши, славивши
В. блукаючи, танучи, здійснити, ідучи
Г. лежачи, написані, думаючи, обійшовши
Ключ: у кожному зайвому слові підкресліть другу літеру і прочитайте слово. З яким релігійним святом  пов’язано це поняття?
2.     Гра «Ланцюжок»
3.     Колективна робота. Записати речення, підкреслити члени речення, визначити дієприслівник, зробити морфологічний розбір
Подорожуючи, Миколай таємно допомагав людям.
VІІ. Підсумок уроку.
1.     Слово вчителя
Отже, сьогодні на уроці ми розглянули з вами ще одну форму дієслова – дієприслівник. З’ясували його значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль.

Дивіться презентацію:
http://www.authorstream.com/Presentation/kristinaokyay-2343259/

Немає коментарів:

Дописати коментар