пʼятниця, 16 листопада 2018 р.

Проблематика новел О.Кобилянської

 виступ на обласній конференції, присвяченій ювілею О.Кобилянської

Презентація за посиланням

Тематично творчість О.Кобилянської пов’язана з життям селянства та інтелігенції нашого краю. Письменниця була дочкою Буковини, брала участь у її житті, а тому переймалася долею простого люду, його потребами і проблемами. У статті розглянемо новели письменниці, які відображають її ставлення до порушуваних проблем: людина і війна, гроші й самопожертва, митець і дійсність. Але на першому місці для Кобилянської – завжди внутрішній світ простої людини.

Творчість О.Кобилянської була об’єктом дослідження багатьох літературознавців у різних аспектах.  Аналізуючи творчість письменниці в цілому, Л. Білецький визначав три характерні риси її новелістики: ліризм, психологізм та почуття природи – які так майстерно поєднані у новелах. Цим обумовлена  актуальність   дослідження:  О.Кобилянську завжди цікавив внутрішній світ простої людини, ті духовні орієнтири, що допомагають їй долати життєві труднощі.

четвер, 18 жовтня 2018 р.

Ментальна карта як сучасний інструмент для творчої діяльності вчителя


виступ на семінарі у Чернівецькій ЗОШ №2

 Презентація за посиланням


В умовах реформування сучасної освіти сучасний учитель отримав академічну свободу при підготовці та проведенні уроків. Це не означає вседозволеність і відсутність системи, але дає змогу підбирати найбільш ефективні форми й методи роботи на уроці. Це стосується й одного з основних атрибутів уроку – плану-конспекту уроку.  Усе частіше чуємо, що традиційний конспект не актуальний, проте йти на урок узагалі без плану не видається можливим навіть досвідченим учителям. Тому усе частіше останнім часом чуємо про конспект уроку у вигляді ментальної карти.

Ментальна карта була створена у 70-х роках ХХ ст. Тоні Б’юзеном  як альтернативний вид запису думок. Він вирішив, що замість лінійного запису краще використовувати радіальний, що сприяє легшому засвоєнню інформації, дозволяючи розміщувати головну тему всередині, а іншу інформацію замінити ключовими фразами на гілках, що розходяться від головної. За словами Б’юзена, немає одного основного вигляду карти, оскільки асоціації, на яких будується вона, у кожного свої, а отже, вивчивши основні критерії створення карти, з часом людина зможе виробити власні підходи.

пʼятниця, 21 вересня 2018 р.

Виховний потенціал казок В.Сухомлинського


виступ на міській конференції 

Презентація за посиланням

https://drive.google.com/file/d/11bwF67tQ_dfqrf3BiPHiApI1-2XR2y_5/view?usp=sharing


 В умовах реформування сучасної освіти та реалізації засад Нової української школи актуальним залишається виховання національно свідомої, духовно багатої особистості. Згадаймо лише позаурочні виховні заходи, мета проведення яких – виховання шанобливого ставлення до української  культури, свідомого патріота своєї держави, гордості за націю. Згадаймо також триєдину мету кожного уроку, одним із компонентів якої є виховний, про який ми дітям не говоримо, але через мовний та літературний матеріал реалізуємо. І в цьому ми слідуємо, на наш погляд, одній із 100 порад великого українського педагога-гуманіста В.Сухомлинського, який зазначав, що «однією з умов високої ефективності педагогічного впливу є обстановка ненавмисності цього впливу»[2]. Тобто учень не повинен знати, що його виховують, оскільки справжнє виховання – це самовиховання. Учитель має розкрити духовні сили дитини, спонукати до «внутрішньої роботи розуму й серця, спрямованої на самопізнання й самовдосконалення»[2]. І зробити він це може через   власний приклад, образ, слово. Учителеві-словеснику відведено в цій роботі особливу роль, адже на прикладі персонажів творів, зокрема казок, їхніх вчинків, міркувань, поведінці він має змогу розвивати внутрішній світ дитини, виховувати позитивні риси її характеру.

субота, 12 травня 2018 р.

Тема: Іван Багряний «Тигролови».




    Мета:узагальнити й систематизувати знання одинадцятикласників про   постать Івана Багряного, його творчість; детально розглянути роман «Тигролови», опрацювати літературний паспорт твору, навчити учнів працювати з цитатним матеріалом
Обладнання: мультимедійне обладнання
Хід заняття
     І.Організаційний момент
     ІІ. Оголошення теми і мети заняття
    ІІІ. Актуалізація опорних знань
                                                                 Фрейм «Іван Багряний»



            ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
                      1. Літературний паспорт твору

пʼятниця, 23 березня 2018 р.

«Іван Підкова», «Тарасова ніч», «Гайдамаки» - твори історичної тематики (оглядово). Вісь неперервності історичного часу в посланні «До Основ’яненка»



Мета: продовжити вивчення творчої спадщини Т.Шевченка, розглянути твори на історичну тематику( «Іван Підкова», «Тарасова ніч», «Гайдамаки» (оглядово); детально опрацювати послання «До Основ’яненка»;  розвивати вміння зіставляти, узагальнювати і робити власні висновки; формувати вміння бачити крізь головні проблеми твору насущні питання сучасності; виховувати почуття гордості, патріотизму до рідного народу.

Тип уроку: комбінований
Зміст і структура
І. Оргмомент.
ІІ. Актуалізація
1.     «Асоціативний диктант»
1.     1814 р. (народився ), балада («Причинна»), 1838 р. (викуп), 8 творів («Кобзар»), Моринці (село, де народився), 2500 крб. (продано портрет Жуковського), Чернеча гора (могила Шевченка), Шевченко-кріпак (П. Енгельгардт), 1847 р. (арешт), 1861 р (помер), К. Брюллов (навчання в Академії мистецтв), Тарас Шевченко (геній, Кобзар, Пророк, український поет).

неділя, 25 лютого 2018 р.

ІV засідання майстер-класу

Презентація до доповіді в кінці сторінки


Рольова гра як дієвий засіб узагальнення й систематизації літературного матеріалу

Завдання сучасної освіти – сформувати конкурентоспроможного, компетентного випускника з активною життєвою позицією та необхідною базою знань.   «У ХХІ столітті неграмотні не ті, хто не вміє читати і писати, а ті, хто не вміє вчитися, а ще -  забувати те, чого  навчився, й перевчатися», - стверджує Елвін Тоффлер, американський соціолог та футуролог, один із авторів концепції постіндустріального суспільства. На початку ХХІ сторіччя понад 200 організацій та провідних компаній світу запропонували перелік навичок, які знадобляться молодим людям, щоб бути успішними в житті в ХХІ сторіччі. Цей перелік отримав назву «Навички 21 сторіччя». У ньому вирізняють 3 групи навичок, які, з огляду на освітню реформу переходу школи від накопичення знань учнями до практичного їх застосування, мають бути сформовані в сучасного учня. Пропоную вам виконати  вправу «Сучасний учень» і з’ясувати, які із поданих навичок до якої групи відносимо.  

четвер, 8 лютого 2018 р.

ТУДАН ДМИТРО



ДУША, ЩО ВІДСТУПИЛАСЯ ВІД БОГА
БАЛАДА 
I
Уже храмові дзвони востаннє дзвенять
І ніч на село опустилась.
А зорі ясніше, ніж сонце, горять,
Уся земля тиші вклонилась.

Монах, від утоми зітхаючи, йшов
Від Божих покоїв до хати,
Та тільки на сходи повільно зійшов,
Спинивсь і не знав, що й казати.

Дівчина тендітна незрушно стоїть
І щось у пітьмі виглядає.
На небі лиш зорі - усе село спить,
Вона ж наодинці блукає.

Ще й вдягнута дивно: лиш плаття старе
Ця дівчина в холод носила.

понеділок, 15 січня 2018 р.

Гаврилаш Катерина , учениця 11 класу, посіла ІІІ місце на ІІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури