понеділок, 4 грудня 2017 р.

Гаврилаш Катерина , учениця 11 класу, посіла ІІ місце на ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури

пʼятниця, 1 грудня 2017 р.

Додати заголовок

СВЯТВЕЧІР ЧИ СВЯТ-ВЕЧІР?

 
 УЗЯТО З 



Є багато версій написання назви вечора напередодні Різдва: Святвечір, Свят-вечір, святвечір. Який варіант обрати? Ось що про це кажуть мовознавці.
Олександр Пономарів:
Як писати: Святвечір чи Свят-вечір? Однослівну назву, що походить від словосполуки Святий вечір, потрібно писати разом: Святвечір, і з великої літери.
Катерина Городенська:
Як не дивно, але в написанні однослівної назви вечора напередодні Різдва, або Святого вечора, досі спостерігаємо плутанину: у тлумачному Словнику української мови її подано як абревіатуру святвечір, співвідносну зі словосполученням святий вечір, в «Українському правописі» та орфографічних словниках української мови – як складний іменник свят-вечір, що пишеться через дефіс. Непослідовність у передаванні цієї назви відбиває і мова художніх творів. У мовній практиці двох останніх десятиріч переважає написання однослівної назви цього вечора разом і до того ж нерідко – з великої літери. І це цілком логічно, бо вона є абревіатурою, утвореною зі скороченої прикметникової основи свят- та іменника вечір. Отже, однослівну назву, співвідносну зі словосполученням Святий вечір, потрібно писати разом і з великої літери, тобто Святвечір.
Тож варто писати: Святвечір.
P. S. Смачної куті!

ЦІКАВІ ВПРАВИ ЛЕПЕТУНА



https://ukr-mova.in.ua/exercises/

https://ukr-mova.in.ua/exercises/paronimu/paronimu-%E2%80%93-2

https://ukr-mova.in.ua/duktantu/

У 2017 році Гаврилаш Катерина посіла ІІ місце на ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури


вівторок, 21 листопада 2017 р.

Зміни приголосних при творенні слів: іменників із суфіксом –ин (а) від прикметників на –ський, -цький; буквосполученням –чн- (-шн-).



Презентація до уроку тут 
 https://okyayxm.blogspot.com/search/label/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B3%20%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%B9

Мета: повторити чергування приголосних звуків при творенні іменників із суфіксом –ин- від прикметників на –ський, -цький та прикметників із буквосполученням –чн-, -шн-; формувати вміння й навички утворювати нові слова, визначати спосіб їх творення; розвивати логічне мислення, вміння працювати за алгоритмом, висловлювати і відстоювати власну думку; виховувати любов до Батьківщини, її визначних місць.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, мультимедійне обладнання, роздатковий матеріал

Структура і зміст уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання практичного характеру, перевірка, оцінка і корекція раніше засвоєних знань, навичок і вмінь, відтворення і корекція опорних знань учнів.
1.     Колективна робота. Заповнення фрейму.

ü Скільки способів творення слів вам відомі?

середа, 15 листопада 2017 р.

Література Буковини



У навчально-методичному посібнику надруковані конспекти уроків ЛРК:




  • Ганна Дущак. Збірки «Дивоквіт любові», «Спитай себе», «Понад вечірнім Дереглуєм», «Любов я росами розтрушу», «Любові стиглий колос». Життя поетеси як взірець біблійного тракт вання незнищенності духу й душі. Загальна характеристика поетичних збірок, їх глибокий ідейний зміст. Символічна назва збірок. Пейзажна та інтимна лірика поетеси. Відтворення краси почуттів.
 Конспект уроку за посиланням https://okyayxm.blogspot.com/2017/09/9.html


  • Юрій Федькович. «Сафат Зінич».Короткі відомості про життя письменника.   Загальна характеристика творчості. Жовнірська тематика у творах.  Глибоке проникнення у внутрішній світ героїв, їх нестримне прагнення до волі, прихований протест проти казарми та муштри.


  • Юрій Федькович.  «Юрій Гінда», «Циганка», «Мертвець».Повторення життєпису  письменника.  Інтимні мотиви балад. Щирість почуттів.
  • Олександра Приходько-Возняк. «Казки старого Вітра» («Чарівна сопілка»). Цікавинки життєвої долі письменниці. Багатство тематики творів, їх виховне й пізнавальне значення. Ідея справедливості, волелюбства, доброти, чесності у творах митця
  • Костянтина Малицька. Життєвий, творчий шлях письменниці, тематика творчості. Доброта і самовідданість, любов до рідної землі та свого народу, непримиренність до зла й неправди Данилка в оповіданні «Малий гуцулик».
  • Михайло Ткач. Збірка поезій   «Зазим’є». Життя і творчість славетного поета-пісняра. Осмислення гострих доленосних проблем народу, відтворення щирої  любові та синівської відданості Україні у поезіях митця. Пісенна творчість М.Ткача («Ясени», «Марічка», «Чуєш, мамо…», «На щастя, на долю»).
 Конспект уроку за посиланням  https://okyayxm.blogspot.com/2017/10/7.html
  •  Михайло Івасюк. «Мудрий Тарадуда». Основні відомості про письменника. М.Івасюк – казкар (збірка «Чарівне горнятко»). Ідея справедливості, чесності, доброти у поемі-казці «Мудрий Тарадуда», вміле її розкриття автором.  Реальне та фантастичне  у творі. Образи поеми.

Конспект за посиланням
 https://okyayxm.blogspot.com/2016/03/5.html