пʼятниця, 6 січня 2023 р.

Формуємо компетентності на уроках української мови

 

Одним із ключових аспектів сучасного навчального заняття є компетентнісний підхід. 

Варто пам'ятати, що впродовж одного навчального заняття цілком можливо формувати 2-4 компетентності, підібравши відповідні форми й методи роботи.

Наприклад,  запропонуйте учням текст, з яким працюватиме клас, опановуючи певну тему.

Розпочати обговорення прочитаного тексту можна з прийому «Мозковий штурм». Сформулюйте запитання, що стосуватиметься теми, ідеї тексту або порушеної в ньому проблеми. Занотовуйте всі надані учнями відповіді, не коментуючи їх. Запис думок можна здійснювати на дошці. 

Цікавим буде цей прийом, якщо учні нотуватимуть свої думки на стікерах і власноруч кріпитимуть на дошку (ватман/ аркуш для фліпчарту тощо) – працюватиме візуалізація. 

Якщо навчальне заняття відбувається в дистанційному форматі, то зручним буде використання Padlet, Jamboard, Mentimeter тощо, що дасть змогу візуалізувати матеріал та залучити якомога більше учнів до роботи. 


За допомогою «Мозкового штурму» формуємо 

  • вільне володіння державною мовою (навчаємо оформлювати думку й висловлювати її); 
  • підприємливість та фінансову грамотність (генерувати й презентувати власну ідею й відстоювати її, використовувати  ефективні комунікативні стратегії для формулювання власних пропозицій); 
  • інноваційність (уміння представити цікаве нестандартне вирішення порушеної проблеми).

четвер, 5 січня 2023 р.

Сучасне навчальне заняття з української мови в контексті якості освіти (порадник схвалений та рекомендований до друку ОІППО ЧО у грудні 2022 року))



 

У практичному пораднику подано схему навчального заняття відповідно до Форми вивчення педагогічної діяльності, яку використовують експерти, оцінюючи освітню діяльність закладу під час інституційного аудиту. До кожного критерію уроку запропоновано традиційні та інноваційні (як «настільні», так й авторські) форми, методи та прийоми, які можна застосовувати на різних етапах навчального заняття, коментарі щодо їх підготування та використання.

середа, 4 січня 2023 р.

Формуємо компетентності на уроках української мови

 Робота з текстом – один із оптимальних видів діяльності під час навчального заняття.

Підібравши тексти різної тематики (діалоги, монологи персонажів художніх творів, рекламні ролики, статті, пісні тощо), учитель може працювати над формуванням кількох компетентностей одночасно, реалізовувати одну-дві наскрізні лінії, залежно від поставленої мети.


Роботу з текстом варто розпочати з прочитання та маркування

 Попередньо треба: 

 1) обговорити позначки (наприклад, ! це важливо, треба запам’ятати; ? не зрозуміло, викликає сумнів; + інформація відома; – інформація не відома/ не важлива). 

2) визначити форму роботи (індивідуальна, парна чи групова). 


За допомогою «Маркування тексту» формуємо такі компетентності: 

  • вільне володіння державною мовою (використовуємо українську мову для пізнання нового, тлумачення понять, фактів, явищ тощо); 
  • навчання впродовж життя (читати, використовуючи різні види читання (ознайомлювальне, вибіркове, вивчальне та ін.; постійно поповнювати власний словниковий запас); 
  • математичну компетентність (навчаємо виокремлювати головну й другорядну інформацію, установлювати причиннонаслідкові зв’язки); 
  • компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій (навчаємо критично оцінювати відображені в тексті результати людської діяльності в природі; аналізувати прочитане тощо). 

Підібравши тексти відповідної тематики, також можна розвивати: 

  • здатність спілкуватися іноземними мовами (за умови, якщо в тексті, наприклад, наявні іншомовні слова, виявлення яких передбачено темою та метою уроку); 
  • культурну компетентність (якщо текст присвячено темі культури або в ньому є згадка про витвір мистецтва, то формуємо здатність використовувати українську мову для духовного й культурного самовиявлення; дотримуватися норм української літературної мови та мовленнєвого етикету; використовувати досвід взаємодії з творами мистецтва в життєвих ситуаціях);
  • екологічну компетентність (якщо текст відображає екологічні проблеми – бережливе ставлення до природи).

понеділок, 2 січня 2023 р.

Тренажер для підготовки до НМТ

 За матеріалами "Освіта.UA"

1.    Лексичну помилку допущено в рядку

Авиговор з попередженням   Бзапровадження виборності

Воголошення подяки              Гпосвідка на проживання

2.    НЕПРАВИЛЬНО узгоджено прикметник з іменником у рядку

Адорожній насип    Бнебезпечна кір

Впрозорий тюль      Гзапашна ваніль

3.    На перший склад падає наголос у слові

Атекстовий         Бзручний

Ввизвольний      Гфаховий