Мета: навчити учнів виділяти звертання
в контексті, аналізувати їх стилістичну роль, правильно інтонувати речення зі
звертаннями, розставляти розділові знаки; розвивати творчі вміння
трансформувати прості речення на речення із звертаннями, розширювати речення
шляхом самостійного введення в них слів – звертань, культуру спілкування;
виховувати любов і повагу до рідної мови, спонукати вивчати й спілкуватися у
повсякденному житті
Обладнання: підручник,
дидактичний матеріал, картки, таблиця «Звертання», мультимедійне обладнання
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація
Бесіда:
- яка роль
звертання в реченні
- Чому не виступає
членом речення?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1.
Слово вчителя про роль звертання в мові
2.
Колективна форма роботи. Робота з підручником
Ø Опрацювання теоретичного матеріалу – С. 182 – 183
Ø Виконання вправи 295 (усно)
Ø Заповнення фрейму «Звертання»
1.
Спостереження
над мовним матеріалом
А. закінчення
іменників у кличному відмінку
(за поданими реченнями з’ясувати закінчення іменників
різного роду в кличному відмінку)
І ряд
Ø Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних братніх
мов...
Ø Мово, гордосте моя! В тобі блакить небес і співи солов’я.
ІІ ряд
Ø Слово, моя ти єдиная зброя, ми не повинні загинуть обоє.
Ø О місячне сяйво і спів
солов’я,
Півонії, мальви, жоржини!
Моря бриліантів, це — мова моя,
Це — мова моєї Вкраїни.
ІІІ ряд
Ø Наш батьку, наш брате,
Любимий Тарасе!
Ти син України,
Наш символ, окраса.
·
Наш батьку, наш брате,Любимий Тарасе! – однорідні звертання (с.183)
Б. риторичне звертання (визначити
основні художні засоби в уривку)
Рідна
мова в рідній школі!
Що бринить нам чарівніш?
Що нам ближче і миліш
І дорожче в час недолі?
Що бринить нам чарівніш?
Що нам ближче і миліш
І дорожче в час недолі?
Розвивайся, звеселяйся, моя рідна
мово,
У барвінки зодягайся, моє щире слово.
У барвінки зодягайся, моє щире слово.
Ø Теоретичний
матеріал – с. 186
V. Узагальнення й систематизація знань
1.
Робота
в групах. Виконання вправи 298 (письмово ): І ряд – 1, 7; ІІ ряд – 2, 9; ІІІ ряд – 3, 5.
Ø Яке
мовне явище спостерігається у словах-звертаннях?
Ø Яку
синтаксичну функцію виконують звертання?
2. Робота в групах (диференційовані завдання).
І
група – записати речення,
визначити звертання, вказати відмінок, синтаксичну роль, розставити розділові
знаки; накреслити умовну схему
Я без тебе мово Без зерна полова…
Тренуйтесь
діти в мові, щоб розумними росли.
ІІ група
- записати речення, визначити звертання, вказати відмінок, синтаксичну
роль, розставити розділові знаки; накреслити умовну схему
Відроджуйся й розквітай рідна мово.
Ти постаєш в ясній обнові, як пісня
линеш рідне слово
ІІІ
група – записати речення, розкривши дужки, вказати відмінок звертання, синтаксичну роль,
розставити розділові знаки; накреслити умовну схему
Мовчи (язичок) дістанеш паляничку (Нар тв.);
Не розлюблю тебе ніяк моя вишнева Україна.
ІVгрупа – записати речення,
доповнивши їх звертаннями; визначити відмінок, синтаксичну роль, розставити
розділові знаки; накреслити умовну схему
Тримай слово за зубами.
Розум і обачність будуть твоєю окрасою.
3. Робота по
варіантах. Вибірковий
диктант
І Варіант виписує поширені звертання
ІІ Варіант виписує непоширені звертання.
Встає Кобзарева зоря над тобою моя
Україно. Ти занадто палка, моя пісне! Кажуть, дитино, що мова
наша солов’їна. Чи не твій то голос, нене Україно, лине солов’їно? Дзвени, моя радісна ліро, хай звуків лунає прибій. Мово! Велична молитво
наша! То ж стояла Ти на чатах коло вівтаря нашого національного храму й не
пускала туди злого духа виродження, злого духа скверноти, злого духа ганьби.
Котися ж і грими, о слово, зроджене священним непокоєм.
Ø Вигуки
О, Ой і звертання, розділові знаки між ними.
4. Колективна робота. Трансформація речень (порівняти
речення, за зразком трансформувати речення)
О мово українська! Ти вода з кринички, над якою гнуться
верби.
Мова українська – вода з кринички, над якою гнуться верби.
Найбільше
і найдорожче добро в кожного народу – це його мова…
У
мові чується голос предків, відлунюють перегорнені сторінки історії свого
народу.
Рідна пісне,
ти мене заколисала.
5.
Робота в групах. Творче конструювання
І група (учні з високим
рівнем знань) складають діалог на тему «Спілкуйся українською», використовуючи
звертання, поширені –непоширені, в різній позицій в реченні.
Решта груп складають речення за схемами
ІІ група –
Зв, ……
ІІІ група -
…., зв., ….
ІV група - ……, зв.
VІ. Підсумок уроку
За приблизними
підрахунками кількість мов коливається від 2,5 до 5 тисяч. Однак деякі вчені
стверджують, що "живих" мов насправді 6-7 тисяч. Проте, ця цифра
включає в себе чимало говірок, які часто-густо до самостійних мов не належать.
Українська мова -- мова корiнного населення
України та українцiв, що живуть за її межами. Українська входить до 20
найпоширенiших мов свiту -- нею розмовляє близько 45 мiльйонiв людей у свiтi. Бере свій початок до 6 ст. н.е і сьогодні, за
даними останнього видання Тлумачного словника української мови ,мiстить 250
тисяч слiв.
Є вiдомий вислiв: "Мови вмирають не тодi, коли їх не вчать iншi, а тодi, коли ними перестають говорити тi, хто їх знає"
Є вiдомий вислiв: "Мови вмирають не тодi, коли їх не вчать iншi, а тодi, коли ними перестають говорити тi, хто їх знає"
VІІ. Домашнє завдання
С. 182 – 183, 186 – 187 вивчити правила. Вправа 309
Презентація до уроку:
More presentations from Kristina Okyay
Немає коментарів:
Дописати коментар