середа, 22 березня 2017 р.

Тема: Узагальнення знань про правопис знака м’якшення, апострофа, подвоєних літер. Тренувальні вправи.




Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про правопис знака м’якшення, апострофа, подвоєних літер; формувати вміння знаходити слова на подані орфограми в реченнях; розвивати в учнів культуру мовлення, навички пошукової діяльності та інтерес до виконання проблемно-ситуативних завдань; виховувати любов і пошану до рідної мови; виховувати естетичні смаки учнів

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок

Обладнання: підручник, картки із завданнями

Хід уроку
І. Оргмомент

ІІ. Оголошення теми і мети уроку, мотивація.

ІІІ. Відтворення й узагальнення основних теоретичних  понять

  1. Робота в групах. Заповнення фреймів, створення «сонечка орфограм»










ІІІ група (на дошці складає кластер)
Апостроф:
ü Цю орфограму ставлять в орудному відмінку слова «кров»
ü Цю орфограму пишемо після б, п, в, м, ф перед я, є, ї, ю
ü Ця орфограма є у слові «черв…як»
ü Цієї орфограми немає після пом’якшеного [р’]
ü Ця орфограма є у слові «торф…яний»
ü Після цієї орфограми букви я, ю, є, ї позначають два звуки
Подвоєння:
ü У транскрипції цю орфограму позначаємо [:]
ü Цю орфограму спостерігаємо на межі двох частин слова – кореня і суфікса
ü Ця орфограма є у прикметниках з суфіксом –енн(ий)
ü Ця орфограма є у слові «розрі..ся»
ü Ця орфограма є у слові «віл..а»

ІV.  Узагальнення та сис­тематизація основних теоретичних положень
1.     Робота в групах. Диктант шпигуна
Ідеал, тьмяний, роз’їхатися, дистанція, шістнадцять, двох’ярусний,ходять, верб’я, сьогодні, серйозний.
2.     Колективна робота.
А. Розподільний диктант (двоє учнів біля дошки)
Виписати у дві колонки слова: І – з подвоєнням; ІІ – без нього
Здоровенний, гречаний, наддніпровський, священик, радістю, зрання, осінній, буквений, дерев’яний, спросоння, статтею, честю.
Б. Записати речення, визначити слова на вивчені орфограми, пояснити їх правопис
У травні на Тарасовій горі тебе зачарують співи солов’їв. У народі кажуть, що вони сюди злетілися в гості до Тараса. Як тільки спаде надвечіря, солов'ї тут змагаються своїм хистом. Несказанна наддніпрянська краса! І незбагненний спокій огортає душу.
3.     Фізкультхвилинка (І ряд – слова  з апострофом, ІІ ряд –з подвоєнням)
4.     Робота в групах.
І група – «Лови помилку» (учням необхідно знайти у поданих реченнях слова з орфографічними помилками і виправити їх)
Ми чуємо тибе, Кобзарю, кріз столітя,
І голос твій нам душу окриля.
Встає в новій красі, забувши лихолітя,
Твоя, Тарасе, звілнена зимля.
У росяні вінки заплетені суцвітя,
До ніг тобі, титане, кладемо.
Ми чуємо тебе, Кобзарю, кріз столітя,
Тебе своїм сучасником звемо.
ІІ група – «Четвертий зайвий»
А. торф..яний, черв..як, верб..я, сім..я
Б. роз..їхатися, при…їхати, від..їхати, об..їхати
В. мавп..ячий, моркв..яний, цв..ях, в..язати
Г. бур..ян, бур..як, пор..ядок, р..ясний
Д. м..ята, б..ються, св…ято, любов..ю
ІІІ група – «Я - учитель»
Сидів над Нилом крокоділ і сльози лив у річку Нил.
Атлантіда стала сімволом незбагненої загатки.
Акула снідати бажає, з апелсінів починає, потім хрума в один раз абрікос і ананас. Трава євшан – наш талисман одвічний.
5.     Робота з підручником. По варіантах. Вправа 203 (орудний відмінок іменників ІІІ відміни)
6.     Робота в групах. «Ти – мені, я – тобі» (групи одна одній по черзі називають орфограму, а інша група дає приклад).
V.               Підсумок уроку.
Виконання тестових завдань.
1.     Укажіть рядок слів, в усіх словах якого слід писати апостроф:
А. моркв..яний, цв..ях,  св….ято
Б. бур..ян, двох..ярусний, Лук..янчук
В. черв..як, кров...ю, Св..ятослав
Г. інтерв..ю, ад..ютант, п..юре, к..ювет
2.     У всіх словах рядка треба писати знак м’якшення, ОКРІМ
А. різ..бяр, нен..ці, українс…кий
Б. сопіл..ці, квіт..ці, Уман..щина
В. хочет..ся, втрачаєт..ся, він..єтка
3.     У словах якого рядка допущено помилку
А. осінній, глибочений, священник
Б. незбагненний, гречаний, сонний
В. вілла, тонна, нетто
4.     Написання слів  якого рядка відповідає правилу «У кінці іншомовних незмінюваних слів треба писати літературу і»
А. доньці, руці, у зошиті
Б. таксі, колібрі, журі
В. красі, нозі, поні
5.     Укажіть після яких звуків в іншомовних словах треба писати літеру и
А. д, т, з, с, ц, ч, ш, ж
Б. з, с, р, ш, к, п,
В. д, т, з, с, ц, л, н
6.     У словах якого рядка відбувається подвоєння звуків унаслідок збігу на межі частин слова
А. оббігти, сонний, життя
Б. наддеснянський, оббити, осінній
В. здоровенний, несказанний, незбагненний
VI.           Домашнє завдання.
Написати міні-твір, використовуючи слова на вивчені орфограми.







Немає коментарів:

Дописати коментар