четвер, 19 лютого 2015 р.

Узагальнення й систематизація знань про БСР

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про безсполучникове складне речення, удосконалювати вміння визначати його в тексті, давати повну його характеристику, правильно розставляти і обґрунтовувати розділові знаки; розвивати вміння використовувати БСР у власному мовленні; виховувати любов до рідної мови
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок
Обладнання: мультимедійний проектор, підручник, дидактичний матеріал, картки із завданнями
Хід уроку

Найбільше і найдорожче добро в кожного народу
– це його мова, ота жива схованка людського духу,
 його багата скарбниця, в яку народ складає
 і своє давнє життя, і свої сподівання,
 розум, досвід, почуття
Панас Мирний
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Демонстрація ролика про українську мову. Учні визначають, якій важливій даті присвячено урок.
Пояснення епіграфа уроку
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІV. Узагальнення окремих теоретичних положень
1.     Колективна робота. Заповнення фрейму «Безсполучникове складне речення» (усно)
-         Чому БСР називають складним реченням?
(копії фрейму учні отримують на парти)
V. Виконання завдань на узагальнення практичних умінь та навичок
1.     Колективна робота з текстом. Виписати з тексту БСР, визначити граматичні основи, накреслити схему (текст спроектовано на екран)

Рідна мова – це все: невід’ємна частка Батьківщини, голос народу  й чарівний інструмент. На його звуки відгукуються найтонші й найніжніші струни людської душі. У мові чується голос предків, відлунюють перегорнені сторінки історії свого народу. Вона є найдорожчим і найціннішим зв’язком: всі покоління  з’єднані в одне велике історичне живе ціле.
(За Б. Антоненком-Давидовичем)
2.     Робота в парах. У поданих реченнях розставити розділові знаки, визначити смислові відношення, накреслити схеми
І пара – І горнеться слово до слова єднає і зближує мова (М.Сингаївський)
ІІ – Людина не спілкується рідною мовою відтак втрачає національну свідомість і гідність, патріотизм.
ІІІ – Відчуваю і усвідомлюю це красива і легка мова [українська](І.Рєпін)
-         Орфографічна хвилинка
Кожна пара визначає орфограми в словах тих речень, над якими працює.
3.     Робота в групах. Завдання на картках
 І група: «Я - редактор»
запишіть подані речення, виправте пунктуаційні помилки. Вкажіть смислові відношення в одному із речень
Слово не горобець: вилетить не зловиш (Нар. тв.). Любіть красу своєї мови, звучання слів і запах слів - це квітка ніжна і чудова коханих батьківських степів (А. Малишко); 
ІІ група «Я - автор»
Продовжте речення, утворивши БСР з відповідними смисловими відношеннями
Я знаю: …..
Вивчиш мову досконало -
ІІІ група: «Я -  архітектор»
Запишіть речення, накресліть схеми, вкажіть смислові відношення
Рідна українська мова гріє душу божественним вогнем, вона бринить для нас небесними звуками (І. Огієнко). Вмерла мова в устах народу — вмер і народ (К. Ушинський).    
4.     Робота з підручником. Виконання вправи    252   (письмово по рядах)
5.     Колективна робота . Графічний диктант (учні записують в зошити тільки розділові знаки, які необхідно розставити в реченнях)
     Не знатимеш рідної мови – станеш перекотиполем
                           Українська мова є національною мовою великого європейського
народу, належить вона до давніх високорозвинених мов світу
       Мене причарувала рідна мова,  рідна пісня знов заколисала,   рідний край привидівся у сні.
Не бійтесь заглядати у словник: Це пишний яр, а не сумне провалля

-         Зробити синтаксичний розбір останнього речення
 VІ. Підсумок уроку.
«Мікрофон»
Мова в моєму житті – це …
VІІ. Домашнє завдання

Виписати з художньої літератури 4 БСР, визначити смислові відношення.

Немає коментарів:

Дописати коментар